Strona główna » Jak możesz pomóc » Zostań wolontariuszem

Zostań wolontariuszem

Jaki jest wolontariat hospicyjny?

Możesz być czyimiś nogami, oczami, rękami... – takie hasła widniały na plakatach podczas jednej z kampanii promujących wolontariat. Dawanie cząstki siebie komuś drugiemu to sedno bycia wolontariuszem. Wolontariusze, czyli Dobrzy Ludzie, dobrowolnie, bez wynagrodzenia pomagają tym, którym ta pomoc jest potrzebna. Nie jest to jednak całkowicie bezinteresowne, ponieważ zawsze zyskujemy coś w zamian: radość, wzrost poczucia własnej wartości, samospełnienie. Zgłoszenie się do wolontariatu oznacza przyjęcie na siebie wielkiej odpowiedzialności, ale jest też źródłem ogromnej radości, co potwierdzają wypowiedzi naszych wolontariuszy.

Czym zajmuje się wolontariusz w hospicjum?

Wolontariusze Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska pomagają rodzinom tych najmniejszych i bezbronnych – dzieci przewlekle i terminalnie chorych. Formy pomocy mogą być różne – w zależności od predyspozycji i chęci zaangażowania wolontariusza. Każdy odnajduje tu własną ścieżkę pomocy. Dla jednych jest to pomoc pośrednia w pozyskiwaniu funduszy, organizowaniu różnego rodzaju imprez okolicznościowych, dla innych (po odpowiednim przeszkoleniu) – pomoc w opiece bezpośredniej nad chorym dzieckiem czy pomoc rodzinie chorego dziecka w życiu codziennym.

Są to jedynie przykładowe możliwości działań, które są realizowane. Każdy pomaga na miarę swoich możliwości, czasu, doświadczenia. Jednocześnie zapewniamy naszym wolontariuszom szkolenia, które ułatwiają im realizowanie powierzonych zadań.

W jaki sposób możesz pomóc?

Sprawdź, które formy aktywności są odpowiednie dla Ciebie. Każdy z nas posiada umiejętności, które przydadzą się w Hospicjum. Potrzeby naszej organizacji i naszych podopiecznych są zróżnicowane, dlatego szukamy osób o różnych umiejętnościach i różnych zainteresowaniach:

  • pomoc biurowa
  • organizacja akcji charytatywnych
  • pozyskiwanie funduszy
  • organizacja wyjazdów wakacyjnych dla rodzeństwa naszych podopiecznych
  • pomoc w domu chorego (towarzyszenie choremu, pomoc rodzicom, rodzeństwu ) – po odpowiednim przeszkoleniu
  • pomoc w szerzeniu idei hospicjum domowego i wolontariatu hospicyjnego

W wolontariacie nie ma przymusów, liczą się przede wszystkim szczerość, odpowiedzialność i chęć współpracy.

Wolontariat dla każdego kojarzy się z czymś innym, są to inne doświadczenia, wspomnienia, inne jest zaangażowanie i spojrzenie na swoją działalność.

A czym dla Ciebie będzie wolontariat? Przekonaj się sam! Zapraszamy do kontaktu z koordynatorem: wolontariat [at] hospicjum-dolnyslask [dot] pl

Cztery kroki do bycia wolontariuszem w Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska:

  1. wypełnij formularz kandydata na wolontariusza: formularz kandydata
  2. przyjdź na spotkanie z koordynatorem wolontariatu, na którym dowiesz się więcej o działalności wolontariackiej w Stowarzyszeniu
  3. podpisz porozumienie o wolontariacie i…

Gratulujemy!!!

Zostałeś WOLONTARIUSZEM HOSPICJUM DLA DZIECI DOLNEGO ŚLĄSKA!

Zapraszamy do aktywności! 🙂

 

Ciekawe strony:

Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie

Prawa i obowiązki wolontariusza

Kto może zostać wolontariuszem?

O czym wolontariusz wiedzieć powinien?

Słowniczek wolontariusza

Ciasteczka

Ta witryna korzysta z plików cookies i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie.
Więcej informacji

Sukces! Zostałeś zapisany!

Przypnij na Pinterest

Udostępnij znajomym